Domowe sposoby na gorączkę

W okresie od listopada do marca, ze względu na niską temperaturę na zewnątrz, bardziej jesteśmy narażeni na stany chorobowe, przeziębienia i gorączkę. Gorączka ma miejsce w sytuacji kiedy nasz organizm walczy z infekcją wywołaną atakiem m.in. wirusów, bakterii czy grzybów. Gorączkę można złagodzić poprzez przyjmowanie środków farmakologicznych, ale także można im pomóc, stosując domowe sposoby.

Jak powszechnie wiadomo, całe ciało człowieka mającego gorączkę jest rozpalone, a poza tym gorączka prowadzi do bólu mięśni, drgawek i dreszczy. Doraźnym środkiem, który nieco obniży gorączkę jest ochłodzenie organizmu.

Najczęściej stosowane są zimne okłady. Wystarczy zamoczyć ręcznik w zimnej wodzie i położyć na czoło, kark lub łydki chorego. Należy pamiętać o tym by zmieniać okład co 5 minut – taki jest mniej więcej czas ogrzewania się materiału. Zimny okład skutecznie chłodzi ciało oraz obniża temperaturę.

Kolejną rzeczą, która może sprawić ulgę gorączkującej osobie jest kompres żelowy. Organiczny żel, który jest w nich zawarty sprawia, że zimno jest uwalniane powoli, nie trzeba go więc wymieniać, tak jak w przypadku zimnych okładów z ręcznika. Co więcej, możemy mieć ten produkt zawsze w lodówce, ponieważ jest wielokrotnego użytku. Kolejną zaletą jest fakt, że kompres jest elastyczny, nawet gdy jest zamrożony, można go więc dopasować do ciała człowieka. Przed przyłożeniem kompresu do skóry należy go owinąć materiałem.

By obniżyć temperaturę można też użyć kostek lodu zawiniętych w ręcznik lub owinąć chorego w mokre, chłodne prześcieradło.

W skrajnych przypadkach, w przypadku wysokiej temperatury, można zastosować chłodne kąpiele, jednak woda powinna być chłodniejsza od temperatury ciała dorosłego o maksymalnie dwa stopnie.

Bardzo ważna jest też temperatura w pomieszczeniu. Powinna być utrzymywana na stałym poziomie ok. 20oC. Chory nie powinien leżeć w dusznym, przegrzanym pomieszczeniu, ponieważ wtedy nie może przekazywać nadmiaru temperatury na zewnątrz.

Na gorączkę najczęściej stosowane są antybiotyki, natomiast kilka powyższych sposobów takich jak zimne okłady czy kompresy żelowe, mogą złagodzić objawy choroby i także przyczynić się do obniżenia temperatury ciała. Należy jednak pamiętać o najważniejszym – jeśli temperatura ciała nie spadnie, konieczna jest wizyta u lekarza.

Dodaj komentarz