Okłady żelowe – kiedy stosować?

W sytuacji, kiedy dopadnie nas niewielki uraz czy stłuczenie, nie musimy od razu uciekać się do środków farmaceutycznych uśmierzających ból, wystarczy użyć kompresu żelowego. Kompres jest przede wszystkim bezpieczny, składa się z nieszkodliwego żelu oraz grubego, foliowego worka. Jego główną cechą jest uniwersalność, można go stosować do terapii zimnem i ciepłem.

Okłady żelowe idealnie spisują się w terapii zimnem. Chłodzenie ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, a nawet przeciwkrwotoczne. Kompres bardzo dobrze spisze się w leczeniu schorzeń i urazów układu ruchu. Możemy przyłożyć go w przypadku złamania, zwichnięcia, stłuczenia, czyli wszędzie tam, gdzie uraz powoduje obrzęk. Kompres możemy też wykorzystać, gdy męczy nas migrenowy ból głowy lub ból zęba. Chłód kompresu sprawi, że ból będzie znacznie mniej odczuwalny.

Terapia zimnem ma też przeciwwskazania, dlatego nie powinny jej stosować osoby ze schorzeniami serca, nadwrażliwością na zimno, odmrożeniami, a także w sytuacji ogólnego wyczerpania i osłabienia organizmu.

Bardzo ważne jest by nie przykładać schłodzonego kompresu bezpośrednio do skóry. W pierwszej kolejności należy go owinąć szmatką lub ręcznikiem.

Identyczna zasada dotyczy stosowania okładów żelowych w terapii cieplnej, także nie należy przykładać okładu bezpośrednio do skóry, w przeciwnym razie może dojść do poparzenia. Energia cieplna, którą emituje kompres żelowy, także potrafi uśmierzyć ból. Terapię cieplną stosuje się w urazach narządu ruchu, takich jak: stłuczenia, bóle reumatyczne, urazy tkanek miękkich (w tym przypadku kompresu możemy użyć dopiero kilka dni po urazie). Ciepło rozluźnia mięśnie, więc kompres żelowy idealnie sprawdzi się także w łagodzeniu nerwobóli i przykurczy.

Terapia cieplna, tak jak poprzednia, także ma swoje przeciwwskazania. W obydwu przypadkach w razie wątpliwości, najlepiej udać się po radę do lekarza. Kompres cieplny nie powinien być stosowany w przypadku złamanych kości i ciężkich urazów stawów.

Okłady żelowe powinny się znajdować w każdym domu, ponieważ ich uniwersalność sprawia, że mogą uśmierzyć ból przy wielu urazach i schorzeniach. Raz zakupiony kompres może posłużyć długie lata.

Dodaj komentarz