Szaleństwo przedświątecznych zakupów

Grudzień jest miesiącem, w którym wielu z nas wpada w szał zakupów. Wydajemy wszystkie oszczędności po to, by zorganizować wystawną świąteczną uroczystość.

Staramy się zakupić drogie i niepowtarzalne prezenty dla naszych bliskich. Czasem decydujemy się nawet wziąć pożyczkę, po to by stworzyć sobie i swym bliskim naprawdę wystawną Gwiazdkę. Organizujemy święta, na które tak naprawdę wcale nie jest nas stać. Warto byśmy zawczasu zastanowili się, czy takie postępowanie jest właściwe? Czy warto decydować się na ryzyko utraty stabilności finansowej po to tylko, by zorganizować bardziej bogate święta? Może się przecież okazać, że te wszystkie kosztowne przedmioty, na których zakup się zdecydujemy, wcale nie pomogą nam w stworzeniu wspaniałej uroczystości. Wręcz przeciwnie, skupieni na rzeczach materialnych, możemy zapomnieć o tym co w Świętach Bożego Narodzenia jest najważniejsze. Nie uda nam się poświęcić wystarczającej ilości czasu naszym bliskim. Nie skupimy się na duchowym wymiarze świąt, który przecież powinien być priorytetem.

Nie zapominajmy, że najwspanialsze Święta, to te spędzone w zdrowiu i spokoju, wśród ludzi, którzy darzą nas serdecznością i szacunkiem. Chęć obdarowanie ich gwiazdkowymi prezentami jest czymś jak najbardziej naturalnym i właściwym. Nie musimy jednak wydawać fortuny na drogie upominki. Drobne gadżety na prezent będą w sam raz. Pokażą naszym bliskim, że o nich pamiętamy i że są dla nas ważni. Nie wprowadzą jednocześnie niezdrowej atmosfery konsumpcjonizmu.

Pamiętajmy również, że święta nie są jedyną okazją, w której wręczanie prezentów jest mile widziane. Jeśli chcemy sprawić naszym bliskim radość, możemy podarować im drobne upominki w każdym, nawet najmniej świątecznym dniu w roku. Idealne gadżety na prezent powinny być wręczane w sposób naturalny, wynikać z autentycznej, wewnętrznej potrzeby, a nie z przyjętych konwenansów. Czasem może się okazać, że miłe słowo lub gest, a nawet wspólnie spędzony czas, jest wart o wiele więcej niż najdroższy nawet podarunek.

Dodaj komentarz